W ostatni październikowy piątek pełnoletni uczniowie Budowlanki pod opieką pani Moniki Czech i pani Iwony Ćwik udali się do Mobilnego Centrum Krwiodawstwa w Tarnobrzegu w celu podzielenia się cennym darem krwi.
Dla wielu uczniów była to pierwsza próba honorowego krwiodawstwa. Nie wszystkim, mimo ogromnych chęci, udało się oddać krew. Potencjalny donator podlega trzystopniowej kwalifikacji: wypełnienie ankiety, wstępne badanie krwi i konsultacja lekarska. Aby oddać krew należy być zdrowym, nie wolno zażywać leków przez 4 tygodnie przed planowaną donacją. W dniu poboru krwi należy obowiązkowo zjeść lekkie śniadanie oraz pić dużo wody mineralnej. Dobre nawodnienie wpływa na jakość żył i zapobiega ewentualnym omdleniom.
Ostatnia akcja zakończyła się sukcesem, udało się oddać ponad 5 litrów krwi.  Dziękujemy uczniom za chęć niesienia pomocy i zapraszamy do następnej akcji, która odbędzie się w pierwszy piątek listopada. Chętni mogą zgłaszać się do pani Agnieszki Ewiak-Bałaty lub do pani Iwony Ćwik.
Przypominamy, że  w Tarnobrzegu krew można oddawać w Specjalistycznej Przychodni (Poliklinice)  przy ulicy 1 Maja 11 w każdy pierwszy i ostatni piątek miesiąca, drugi wtorek i trzeci poniedziałek.
Szczegóły dotyczące możliwości oddania krwi, przygotowania do donacji oraz terminarz znajduje się na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

https://www.rckk.rzeszow.pl/dawcy-krwi

Galeria