21 czerwca (środa) o godzinie 16:57 rozpoczynamy astronomiczne lato!!!
Jest to dzień przesilenia letniego, to znaczy, że dziś mamy najdłuższy dzień i najkrótszą noc w roku (na półkuli północnej – oczywiście).
22 czerwca (czwartek) rozpoczyna się kalendarzowe lato.
Krótkie przypomnienie – daty kalendarzowych pór roku są stałe, zaś astronomicznych pór roku nie. Różnice nie są duże – jeden, czasem dwa dni.
Zaczyna się bardzo ciekawy czas do obserwacji letniego nieba.
Co będzie można zobaczyć?
– Pełnie i nowie Księżyca – 3 lipca, 1 sierpnia i 31 sierpnia, a nowie 17 lipca, 16 sierpnia i 15 września.
– „Spadające gwiazdy”, czyli meteory, które powstają, gdy meteoryt wpadnie w ziemską atmosferę. Najbardziej znanym rojem są Perseidy. Będą one aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia, (w tym roku maksimum przypadnie 13 sierpnia w środku dnia!).
-Planety Układu Słonecznego:
Merkury – to najbliższa Słońca planeta. 27 lipca Merkury i Wenus zbliżą się do siebie, będą bardzo szybko zachodzić, ale można uda się je dostrzec.
Wenus – to najjaśniejszy punkt, jaki widzimy na letnim wieczornym niebie. 21 czerwca Wenus będzie bardzo blisko Księżyca.
Mars – będzie widoczny przez prawie całe lato. Mars będzie zachodził początkowo około dwóch, a później około jednej godziny po Słońcu.
Jowisz przez całe lato będzie wschodzić około dwie godziny po Saturnie i będzie go można zobaczyć gołym okiem.
Saturn – na początku lata będzie wschodził około północy, ale potem okres jego widoczności będzie się wydłużał i na koniec sierpnia będzie wschodzić już przy zachodzie Słońca.
Uran i Neptun – ostatnie planety naszego układu nie będą widoczne gołym okiem.
– Przez cały lipiec w nocy będziemy mogli obserwować przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad Polską, a potem ponownie od końca sierpnia. Chętni mogą spróbować też wypatrzeć Chińską Stację Kosmiczną Tiangong, z tym że jej przeloty będą nieliczne i jest dużo słabiej widoczna niż stacja ISS.
Zachęcam Was do obserwacji letniego nieba.
Info – Iwona Rudnicka