Czy wiesz, że …..?
W najbliższy weekend, w nocy z 29 na 30 października zmieniamy czas. O godzinie 3.00 w nocy przestawimy zegarki na godzinę 2.00. Tej nocy zatem będziemy mogli pospać o godzinę dłużej.
W ilu krajach zmieniamy czas?
– W blisko 70.
Od kiedy zmieniamy czas?
– Od początku XX w.
Które państwa, jako pierwsze wprowadziły zmianę czasu?
– Jednymi z pionierskich krajów we wprowadzeniu czasu letniego były Niemcy, którzy zaczęli go stosować podczas I wojny światowej (od 1916 roku)
– Następnie zmiany czasu zostały wprowadzone w Wielkiej Brytanii i większości krajów europejskich.
– W Rosji przejście na czas letni wprowadzono w 1917 r.
– W Stanach Zjednoczonych w 1918 r.
Od kiedy stosujemy zmianę czasu w Polsce?
– W Polsce zmiany czasu stosowane były okresowo: w latach 1916-1919, 1940-1949, 1957-1964 , a nieprzerwanie od 1977 do chwili obecnej.
Na jakiej podstawie zmieniany jest czas w Polsce?
-Zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. W marcu tego roku premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe — na kolejne 5 lat, tak więc do 2026 r. będziemy zmieniać czas.
Czy istnieje szansa pozostawienia czasu letniego?
– Tak, w Unii Europejskiej pojawił się w 2018 roku pomysł odejścia od zmian czasu. Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje publiczne w państwach członkowskich, zgodnie z którymi blisko 90 proc. głosujących zadeklarowało chęć odejścia od zmian czasu.
Rok później Parlament Europejski opowiedział się za regulacjami, które miały znieść w państwach Unii zmianę czasu. Projekt przewidywał, że ostatnia zmiana w UE miałaby nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie miały zachować prawo do decydowania o tym, jaki czas będzie u nich obowiązywał. Ostatecznie nie doszło do jego likwidacji. Prace przerwała pandemia COVID-19.
Dlaczego wprowadzono zmianę czasu?
– Żeby ograniczyć zużycie energii.
Czy faktycznie rachunki są niższe?
– Badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA) wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodziły, że w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną.
Wielu specjalistów twierdzi, że dziś w wymiarze ekonomicznym zmiany czasu to głównie koszty. Szczególnie zauważalne są one w systemach logistycznych – tam, gdzie wykorzystywany jest system pracy zmianowej czy w systemach elektronicznych prowadzących transakcje finansowe w wymiarze globalnym.
A co Wy sądzicie o zmianie czasu? Zapraszam do sali 206, żeby oddać swój głos. Wyniki ankiety będą podane w listopadzie.
Info : Iwona Rudnicka