Czytam, więc wiem…

Kiedy rozpoczyna się astronomiczna i kalendarzowa zima ?

Kalendarzowa zima rozpoczyna się co roku 22 grudnia. Okres zimowy potrwa do 21 marca, wtedy zacznie się kalendarzowa wiosna.

Astronomiczna zima jest ,,ruchoma,, , w tym roku rozpocznie się 21 grudnia. Na półkuli północnej (na której leży Polska) jest wtedy najmniejszy kąt padania promieni słonecznych, z kolei na półkuli południowej zaczyna się lato. Okres zimowy potrwa do 20 marca, wtedy rozpocznie się astronomiczna wiosna.

Dlaczego występują pory roku?

Przyczyną występowania pór roku jest nachylenie osi obrotu Ziemi do płaszczyzny jej orbity, w połączeniu z ruchem obiegowym dookoła Słońca. Na skutek tego, w zależności od okresu w roku, mamy różne warunki oświetlenia dla danej półkuli.

Czy obserwacje nocnego nieba w zimie mogą być ciekawe?

Tak. Na początku astronomicznej zimy po zachodzie Słońca widoczna będzie Wenus, a dodatkowo także Saturn i Jowisz – wszystkie trzy ustawione na niebie w jednej linii. Są to jasne planety i podczas bezchmurnej pogody będzie można je dostrzec gołym okiem. Najjaśniejsza z nich jest Wenus, która jednak z każdym kolejnym dniem będzie zachodzić coraz szybciej i mniej więcej od połowy stycznia zacznie być widoczna na porannym niebie przed wschodem Słońca jako „gwiazda poranna”. W pobliżu Wenus wieczorem pojawi się Merkury, którego jednak dostrzec będzie trudniej. Merkury w drugiej połowie stycznia zacznie być widoczny na niebie porannym, a nie wieczornym.

Ciekawe też będą na początku stycznia (od 3 do 6 ) obserwacje Księżyca, który będzie widoczny w pobliżu linii planet Wenus-Saturn-Jowisz.

Do obserwacji gwiaździstego nieba w 3D można  korzystać z wirtualnych programów typu planetarium –  popularnym programem jest darmowy program Stellarium.

 

Info Iwona Rudnicka